W NASZEJ PARAFII PIELGNUJEMY MODLITWY
ZA NASZYCH ZMARŁYCH I DUSZE W CZYŚĆCU:
jednorazowe - 2 listopada odczytujemy podczas modlitwy i procesji na cmentarzu przykościelnym, które następnie łączymy z Mszą Świętą;
miesięczne – modlimy się ofiarując czyn odpustowy z udziałem we Mszy Świętej co miesiąc za wstawiennictwem Świętego Wawrzyńca w piątek 10 dnia miesiąca lub w piątek po 10 dniu miesiąca.
roczne – czytamy i łączymy z koronką do Miłosierdzia Bożego przez cały rok w niedzielę przed mszami o godzinie 8.30 lub 11.00 (za wyjątkiem uroczystości), a także polecamy ich co miesiąc w Mszy Świętej za wstawiennictwem Świętego Wawrzyńca;
Po odczytaniu imion i nazwisk zmarłych zanosi się do Boga modlitwę, której odmówienie umożliwia jej uczestnikom uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
„OFIARA”, którą składamy polecając zmarłych do wspólnej modlitwy, oznacza, że w związku z daną intencją zamawiający podejmuje pewne wyrzeczenie. Jeśli proszę Kościół o modlitwę za zmarłych i przy tej okazji składam ofiarę, to znaczy, że włączam w tę modlitwę jakąś swoją pokutę, jakąś formę ascezy, jakąś formę pozbawienia się - rezygnacji z czegoś bezpowrotnie. Czegoś z czego jestem gotowy sobie odmówić, by złożyć to w ofierze. Jeśli w ten sposób spojrzymy na wypominki, będą one niewątpliwie z korzyścią dla zmarłych, ale także przyczynią się do naszego rozwoju duchowego, a o to przecież także chodzi.
„DOBROWOLNA” oznacza, że zależy od dobrej woli składającego. W nim musi być pragnienie złożenia tej ofiary i on sam decyduje o jej wysokości.
„ZBAWIENNA DLA DUSZY” oznacza złożenie Bogu zbawczych owoców przyjętej w intencji duszy w czyśćcu Komunii Świętej.
W tej formie, trwa żywa pamięć modlitewna o naszych bliskich zmarłych oraz stałe życie wiarą w „ŚWIĘTYCH OBCOWANIE”. Pamiętajmy też o tym, że jeżeli my teraz modlimy się za zmarłych, to Boża Sprawiedliwość sprawi, że za nas również ktoś z naszych bliskich będzie się modlił. Gdy Pan powoła nas do wieczności, wtedy nic nam nie będzie potrzebne, tylko modlitwa o nasze zbawienie.